X
تبلیغات
زولا

مرتبه
تاریخ : 1390/12/04

دیروز در حالی که داشتیم با سرویس طرف خانه می آمدیم، نگاهم به نوشته روی شیشه عقب یک مینی بوس افتاد که چنین بود: «بیمه دعای مادر» ! 

این نوشته ذهن و دلم را بخود مشغول کرد و قلبم را نیز عرق در عمق خودش نمود. راستی مادر، همان الگوی ناب عشق و عشق ناب، همان شمع جمع زندگی، همان شیرین ترین هستی ای که ممکن است یک انسان در زندگی خود تجربه کند. همانی که تمام همتش خوب بودن، خوب شدن، و خوب ماندن من و بلکه «ما» بود و جز این هیچ آرزوی خام و پخته ای را در ذهنش راه نداد و جا نیز. 

مادر با توجه به زحمات طاقت فرسایی که برای فرزندانش می کشد، مورد توجه ویژه خدا نیز قرار گرفته و خدواند با نگاه خاص و حرمت آمیز به او و زحماتش، توصیه های فوق العاده مهمی در مورد او به فرزندانش میکند. 

قرآن مجید معمولا از مادر در کنار خداوند نام میبرد و هرگاه میخواهد از عظمت آنها و مقام رفیعی که دارند، سخن براند، آنها در کنار خود ذکر نموده، همراه با امر به عبادت خود، به اطاعت از آنها و نیز حفظ حرمت و احترام شان توصیه میکند. ولی نگاه خداوند (بعنوان عادل بزرگ و بینظیر) به پدر و مادر یکسان نیست زیرا زحماتی که این دو برای فرزندانشان میکشند نیز مساوی نمی باشد. 

خدا به مادر نگاه رئوفانه تری داشته و زحمات سخت و طاقت فرسایش را قدر می نهد و به انسان تذکر میدهد که مادرش او را نه ماه تمام با تحمل تمام سختی و مشقت وصف ناپذیرش، در شکم حمل نموده و سپس مدتها از شیر و شیره جانش او را تغذیه نموده است. پس باید قدرش نیز محفوظ باشد. 

دعای مادر، در ادبیات دینی از مکانت و جایگاه خاصی برخوردار است بنحوی که گفته میشود این دعا هیچ رد خوری نداشته دیر یا زود مقبول درگاه خداوندگار قرار خواهد گرفت. 

جمله مذکور که در شیشه عقب مینی بوس نوشته شده بود، یکی از بهترین جملات ممکن بود که در طول عمرم دیده بودم و یکی از نوشته هایی که با تمام وجود و عمق وجدانم توانستم آن را تصدیق کنم. 

مادر چنین است و به نظر میرسد که باید چنین باشد. اگر چنین نباشد و دعایش تا این اندازه اثر گذار، نه، لازم خواهد آمد که انسان در باره هستی و مبدا و مرجع آن تجدید نظر کند. 

نظام عدل جهانی بر اساس حکمت استوار است و در این حکمت خالده و خالص هیچ چیزی گم شدنی نیست، حتی اگر به اندازه یک سر سوزن باشد چه رسد به تلاشها و زحمات نفس گیر مادران. این نه فقط گم نمیشود که میتواند در زندگی امید زندگی شان، تاثیر فوق العاده سازنده نیز داشته باشد. 

برای همین است که حقیقتا دعای مادر میتواند از اساسی ترین بیمه های ممکن عالم امکان بشمار رفته و تاثیر ما ورائی از خودش بظهور برساند. 

الهی که «دعای مادر» بیمه موفقیت ما کمترینان نیز باشد.  




طبقه بندی:
ارسال توسط نظری
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

طراحی سایت

قالب وبلاگ